SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

Temat zajęć: Ćwiczenie wymowy głoski „r” z wykorzystaniem programu Logopedia Pro

i aktywnej tablicy.

 

Cele zajęć:

·         Cel główny: Doskonalenie wymowy głoski r.

·         Cele szczegółowe:

1)      Rozwijanie umiejętności słuchowego rozróżniania głoski r w różnych pozycjach w wyrazie.

2)      Ćwiczenie narządów mowy potrzebnych do prawidłowej artykulacji głoski r.

3)      Wzbogacenie słownictwa oraz rozumienie znaczenia wyrazów zawierających głoskę r.

 

Metody pracy:

1)      Metoda ćwiczeń praktycznych.

2)      Metoda multimedialna (praca z programem Logopedia Pro).

3)      Zabawa logopedyczna.

 

Środki dydaktyczne:

1)      Aktywna tablica z dostępem do internetu.

2)      Program Logopedia Pro.

3)      Lusterko logopedyczne.

4)      Karty obrazkowe.

 

Przebieg zajęć:

1.      Wprowadzenie:

·         Przywitanie dzieci i krótkie przypomnienie, dlaczego ważna jest poprawna wymowa głoski r.

·         Zaprezentowanie celu zajęć i zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy.

2.      Rozgrzewka logopedyczna:

·         Ćwiczenia narządów mowy, takie jak:

- przesuwanie języka po podniebieniu,

- kląskanie językiem,

- oblizywanie ust dookoła.

      3.    Prezentacja programu Logopedia Pro:

·         Ćwiczenia słuchowe: Dzieci słuchają nagrań wyrazów zawierających głoskę r w różnych pozycjach. Zadaniem dzieci jest wskazanie, gdzie znajduje się głoska r w danym wyrazie.

·         Ćwiczenia artykulacyjne: Dzieci powtarzają słowa wyświetlane na aktywnej tablicy, a następnie starają się wypowiedzieć je prawidłowo, koncentrując się na poprawnej wymowie głoski r.

·         Ćwiczenia multimedialne: Program Logopedia Pro wyświetla obrazki z wyrazami zawierającymi głoskę r. Dzieci nazywają przedmioty i starają się prawidłowo artykułować głoskę.

 

       5.   Zabawa logopedyczna:

·         Gra „Znajdź słowo”: Na aktywnej tablicy wyświetlone są obrazki przedstawiające różne przedmioty. Dzieci muszą znaleźć i nazwać te, które mają w nazwie głoskę r.

·         Gra „Rymowanki”: Dzieci wspólnie układają rymowanki z wyrazami zawierającymi głoskę r. Program Logopedia Pro może dostarczyć inspiracji lub gotowych rymowanek.

       6.  Podsumowanie zajęć:

·         Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i omówienie, co udało się dzisiaj osiągnąć.

·         Zadanie domowe: Ćwiczenie wymowy głoski r przed lustrem, korzystając z wyrazów i ćwiczeń z dzisiejszych zajęć.

 

Zakończenie:

·         Pożegnanie i przypomnienie o codziennych ćwiczeniach logopedycznych.