Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z zespołem Aspergera
z wykorzystaniem narzędzi TIK

 

Temat: Moje emocje. Rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych.

 

Rodzaj zajęć: zajęcia rewalidacyjne

Czas trwania: 60 minut

Klasa: VIII

 

Cel główny:

-         rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania poszczególnych uczuć i emocji,

-         wspomaganie rozwoju emocjonalnego, społecznego oraz modelowanie pozytywnych postaw społecznych.

 

Cele szczegółowe:

-         poprawnie rozpoznawanie i nazywanie emocji,

-         podawanie przykładowych strategii rozwiązywania problemów i umiejętność uzasadnienia swoich wyborów,

-         umiejętność wskazania emocji, jakie towarzyszyły mu w trakcie zajęć, rozwijanie werbalnego i pozawerbalnego wyrażania uczuć,

-         motywowanie ucznia do samodzielnej pracy i doprowadzenia zadań do końca.

 

Metody i techniki kształcenia:

-podająca: objaśnienie zadań,

- praktycznego działania,

- aktywizujące,

- problemowe – gry i zabawy dydaktyczne.

Forma:

-         praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

-         laptop, aktywna tablica wraz z pisakiem, platformy i strony internetowe.

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Przygotowanie do zajęć - pogadanka wstępna na temat przeżywanych przez ludzi emocji.

 

2.     Termometr nastroju – uczeń na tablicy interaktywnej rysuje termometr, na którym zaznacza swój dzisiejszy nastrój. Jeśli ma ochotę może powiedzieć, dlaczego znajduje się w takim nastroju.

 

3.     Ćwiczenia wprowadzające - rozpoznawanie uczuć, zadania dostępne w aplikacji quizlet, wyświetlane na tablicy interaktywnej. Tworzenie przykładowych historyjek do przedstawionych stanów emocjonalnych.

 

4.     Pokaż uczucie - uczeń samodzielnie próbuje pokazać mimiką twarzy emocje.

 

5.     Rozmowa - które uczucia są pozytywne, które negatywne, a które neutralne?

 

6.     Ćwiczenia polegające na dokończeniu zdań poprzez wybranie odpowiedniej emocji - zadanie wyświetlane na tablicy interaktywnej (wordwall.net). Uczeń dopasowuje emocji do poszczególnych sytuacji.

 

7.     Podsumowanie zajęć - uczeń rysuje na tablicy interaktywnej buźkę, która wyraża jego aktualny nastrój oraz pokazuje przy użyciu mimiki twarzy towarzyszące mu emocje. Nauczyciel prosi, aby uczeń dokończył zdanie: „Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się….”.

 

8.     Pożegnanie ucznia.